Barter Sistemi

Kelime anlamı takas olan barter; düzenli ve kuralları olan bir ticari sistem olarak uygulanmaya başlaması çokta eskiye dayanmamakla birlikte oldukça çabuk kabul görmüştür.

Özellikle inşaat sektöründe yıllardır, en temel anlamda birebir takas olarak uygulanmaktadır. İnşaat sektöründe buna ”daire karşılığı iş” denilmektedir. Müteahhitler için bu , en kârlı sistemdir. Zira müteahhitlerin amacı daireyi satmaktır. Daireyi ne kadar erken satarlarsa o kadar kârlıdır. Hatta inşaata başlamadan önce daire satışına başlanmaktadır.

Çünkü inşaatın maliyetlerini, malzeme alımlarını yani masraflarını daire satışlarıyla karşılamak istemektedir. “Daire karşılığı iş” bu anlamda pek çok müteahhitin çıkarına olmaktadır. İşte bu sebepledir ki son yıllarda sektörde barter ticaretine yöneliş hızla artmaktadır.

İnşaat firmalarının sık sık yaptığı birebir takasın en zor yanı daire bedeli ile yapılacak işin bedelinin denk gelmediği zamanlardır. Bu gibi durumlarda illa ki bir taraftan para çıkmakta yada iş gerçekleşmemektedir. Oysa barter sistemi birebir takas olmayıp; sistemli bir çoklu takas esasına ve cari hesap temeline dayandığı için bu gibi durumlar barter sisteminde kesinlikle sorun olmamaktadır.

Firmamız sizden gelen barter taleplerini değerlendirmektedir. Belirlediğimiz ya da bize uygun lokasyonlarda daire karşılığı beton, inşaat demiri, inşaat malzemeleri temin etmektedir. Ayrıca daire karşılığı kaba inşaat, ince işler ve diğer teklifleride değerlendirmektedir. Ancak yapılan barter anlaşmalarında %100 barter yapılmamaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir Cevap Yazın